İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kirikkale Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Masa Başı ve Saha Tatbikatı Yapıldı 25 Nisan 2018

25 Nisan 2018 Çarşamba günü İlimizde TAMP-Kırıkkale (İl Afet Müdahale Planı) kapsamında Masabaşı ve Saha Tatbikatı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu tatbikatta, merkez üssü Kırıkkale İl Merkezi olan 5.0 (Mw) büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği varsayılmıştır.

2018 TAMP Kırıkkale  Masabaşı ve saha Tatbikatında; Öngörülen Senaryo kapsamında olası bir afette, müdahale ve afet sonrası çalışmaların önemi, bununla ilgili il düzeyinde neler yapılması gerektiği, ilgili kurum ve kuruluşlarca alınması gereken önlemler, Afet ve acil durumlara müdahalede ihtiyaç duyulacak ilimizin tüm güç ve kaynaklarını planlamak, bu güç ve kaynaklarını olay bölgesine hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak, müdahale hizmetleri ve bu hizmetlerin koordinasyonundan sorumlu ana ve destek çözüm ortaklarının ve il düzeyinde sorumlu birimlerin görev ve sorumluluklarının konularına değinildi.

Masabaşı tatbikatı,AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanımız Sn. İrfan KESKİN'in başkanlığında , İl Müdürümüz Mahmut COŞKUN ve İl Afet Müdahale Planının ekleri olan Yerel Düzey Hizmet Grubu Operasyon Planlarının Ana Çözüm Ortağı Kurum temsilcilerinin katılımı ile  İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

Saha tatbikatı ise Fabrikalar Mahallesi, Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan bir bina enkazı üzerinde Arama Kurtarma Hizmet Grubu, KBRN Hizmet Grubu, Güvenlik ve Trafik Hizmet Grubu, Sağlık Hizmet Grubu, Yangın Hizmet Grubu personellerinin katılımıyla yapılmış olup Saha tatbikatı masabaşı tatbikatı ile eşzamanlı olarak İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinden canlı bağlantı ile takip edilmiştir.

Masabaşı tatbikatı ile olası bir deprem  sonrası hizmet gruplarının müdahaleleri, organizasyon yapıları, bilgi akışı, karar mekanizması, kaynak yönetimi ve hizmet grupları arası destek konularının gözden geçirilmesi hedeflenerek  Saha tatbikatı ile plandaki aksiyon adımlarının canlı olarak bölgesel bir alanda tatbik edilmesi amaçlanmaktadır.

TAMP Masabaşı Tatbikatına;
 • İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü: Arama Kurtarma Hizmet Grubu , KBRN Hizmet Grubu , Barınma Hizmet Grubu, Bilgi Yönetimi, Değerlendirme ve İzleme Hizmet Grubu, Hizmet Grupları Lojistiği Hizmet Grubu Muhasebe, Bütçe ve Mali Raporlama Hizmet Grubu, Kaynak Yönetimi Hizmet Grubu, Satın Alma ve Kiralama Hizmet Grubu
 • İl Emniyet Müdürlüğü: Güvenlik ve Trafik Hizmet Grubu
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü: Psikososyal Destek Hizmet Grubu
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı: Ayni Bağış Depo Yönetimi ve Dağıtımı Hizmet Grubu
 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü: Hasar Tespit Hizmet Grubu, Enkaz Kaldırma Hizmet Grubu, Alt Yapı Hizmet Grubu
 • Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü: Gıda Tarım ve Hayvancılık Hizmet Grubu
 • Kırıkkale Belediye Başkanlığı: Yangın Hizmet Grubu , Defin Hizmet Grubu
 • İl Göç İdaresi Müdürlüğü: Tahliye Yerleştirme ve Planlama Hizmet Grubu
 • Defterdarlık: Zarar Tespit Hizmet Grubu
 • İl Sağlık Müdürlüğü: Sağlık Hizmet Grubu
 • Karayolları 4.Bölge Müdürlüğü: Ulaşım Alt Yapı Hizmet Grubu ,Teknik Destek ve İkmal Hizmet Grubu
 • BTK Ankara Bölge Müdürlüğü ( Telekom il Müdürlüğü): Haberleşme Hizmet Grubu
 • U.D.H.B. II. Bölge Müdürlüğü: Nakliye Hizmet Grubu
 • Türk Kızılayı Ulusal Afet Yönetimi Müdürlüğü ( Kırıkkale Şube Müdürlüğü): Beslenme Hizmet Grubu
 • Başkent EDAŞ İşletme Müdürlüğü: Enerji Hizmet Grubu , temcilcileri katıldı

Tabikat Daire Başkanımız İrfan KESKİN'in açılış konuşmasıyla başlamıştır.

Daha sonra İl Müdürmüz Mahmut ÇOŞKUN'un, kurul üyelerine  TAMP Kırıkkale ve ilimizin depremselliği ile afet öncesi, afet anı  ve sonrasın da  yapılacak aksiyonlara ilşkin bilgilendirme sunumunun ardından öngörülen senaryo kapsamında enkaz altında kalan vatandaşların kurtarıldığı  saha çalışmalarına canlı bağlantı yapılarak ekiplerimizin arama-kurtarma faaliyetleri anlık izlenmiş, sahada aktif olarak çalışan personelle ve afetzedelerle karşılıklı görüşülmüştür.

Masa başı tatbikatına geri dönülerek olası depremde iletişim ağlarının zarar göreceği için  Bahşılı Kaymakamımızla uydu telefonu ile bağlantı kurularak ilçedeki durum hakkında bilgi alınmıştır.TAMP Masabaşı ve Saha Tabikatımız, 26 Hizmet Grubu Operasyon Planı Sorumlularının, Hizmet Grupları ile ilgili bilgilendirme sunumlarının ardından Daire Başkanımız İrfan Keskin'in değerlendirme konuşmaları ve hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona ermiştir.

Başta AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanımız Sn. İrfan KESKİN olmak üzere tüm katılımcılara Müdürlüğümüz adına teşekkür ederiz.