İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kirikkale Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Haftası Etkinlikleri 16 Ekim 2018

“Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü” Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun onayı ile 1989 yılında başlamış ve 13 Ekim günü olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede afetlerin, tehlikelerin, risklerin ve zarar görebilirliğin anlaşılması amaçlanmıştır.

Geleceğin dünyasında riskin akılcı ve uygulanabilir yöntemlerle yönetilmesi, afet zararlarının azaltılmasının tek yoludur.

Bu nedenle afetlerde risk azaltma; afet yönetimi, afet zararlarının azaltılması ve afete hazırlık gibi disiplinler toplumun, devletin, çeşitli meslek gruplarının ve özel sektörün her parçasını içermektedir. 

Hafta boyunca devam edecek olan Dünya afet risklerinin azaltılması günü etkinlikleri kapsamında 15 Ekim 2018 günü Kırıkkale Üniversitesinde açtığımız stant ile gençlerimize günün anlam ve önemini belirten bilgilendirmeler yapıldı. Görsel sunumun yapıldığı ve broşürlerin de dağıtıldığı etkinliğimize üniversite geçlerimiz yoğun ilgi göstermiştir.

KIRIKKALE AFAD olarak; halkımızın, STK’ların, kamu ve özel sektörün bu yolda ilerlemesi için öncü olmaya devam edeceğiz.